Пита со тиква – готова за половина час

Пита со тиква – готова за половина час

Направете пита богата со тиква.

Состојки:

 • 500 гр. кори за пита
 • 700 гр. тиква
 • 100 гр. урми
 • 2 шолји шеќер
 • 1 шолја мелени ореви
 • 125 гр. маргарин
 • цимет по вкус

Подготовка:

 1. Се ренда ситно тиквата и се топи маргаринот, се става хартија на сад за печење и се премачкува со малку маргарин, се сечат урмите ситно.
 2. Се шират корите и се зема една, се премачкува со маргарин и се става друга кора над неа. Се става тиква, шеќер, цимет, ореви и урми и се става од смесата.
 3. Се прави ролат, се прави вака со сите кори.
 4. Се мачка питата со маргарин и се става малку шеќер.
 5. Се загрева рерната на 170 степени и се става питата, се пече додека не добие златна боја, 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед