Панцероти полни сирење – појадок за кратко време

Панцероти полни сирење – појадок за кратко време

Состојки:

 • 3 шолји брашно
 • 2 лажички сол
 • 2 јајца
 • ½ шолји пиво
 • 1 јајце за премачкување
 • маргарин
 • малку сода
 • сирење за фил

Подготовка:

 1. Брашното се сее и се прави вдлабнатина, се става сол и едно јајце и пиво, се замесува тесто.
 2. Ако ви е многу тврдо се додава додатно и ладна вода, па ќе видите на рака колку е доволно.
 3. Се прави дебелеа кора, се марка со маргарин и се сечат кругови.
 4. Се става во секој круг фил од едно јајце, сода и сирење.
 5. Се преклопува на пола, се премачкува со јајце горе и се печат на плех со маргарин на 200 степени додека не поруменат

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси