Мајонез без јајца – највкусната домашна варијанта

Мајонез без јајца – највкусната домашна варијанта

Направете мајонез без јајца.

Состојки:

  • 1,5 шолји грав од конзерва
  • 1 лимон, сок и кора
  • 2 лажици масло
  • сол

Подготовка:

  1. Се цеди гравот, се меле во блендер како пире, па се цеди низ газа.
  2. Се става во шерпа со масло и со сок и кора од лимон, па се меша 10 минути.
  3. Потоа е готов за сервирање.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство