Сос со цвекло – совршен додаток за тестенини, компир или месо

Сос со цвекло – совршен додаток за тестенини, компир или месо

Направете посебен сос за јадење со цвекло.

Состојки:

 • 3 цвекла
 • 3 чешни лук
 • 15 гр. маргарин
 • 1 лажиче мајчина душичка
 • 220 мл. пилешка супа
 • 50 мл. црно вино
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се мие цвеклото и се замотува со лукот во фолија и се става во тепсија па се пече на 180 степени.
 2. Се лупи, се мелат во блендер лукот и цвеклото.
 3. Се става маргарин на тава да се стопи и се додава мајчина душичка, се додава супата и воно и се остава да проврие.
 4. Се додава и цвеклото со лук и се става сол и бибер.
 5. Ако сакате погуст сос нека крчка подолго.
 6. Супер е за компир или тестенини.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство