Пита ролнички со праз – вкусно и брзо

Пита ролнички со праз – вкусно и брзо

Направете вкусни пити ролнички со праз.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 1 струк праз
 • 1 шолја масло
 • 100 гр. сирење
 • 125 гр. маргарин
 • 1 шолја вода
 • сол

 

Подготовка:

 1. Се чисти и се сече празот, се динста со постојано мешање со половина од маслото и сол, па се лади, а потоа се меша со ронетото сирење.
 2. Се сече на делови маргаринот и се прелива со врела вода, се додава другата половина масло и се меша.
 3. Се земаат по две кори и се премачкува првата со смесата со маргарин и масло, па се става другата кора над неа а на неа пак смесата, па фил и се прави ролничка.
 4. Така се прави со сите кори.
 5. Се редат на плех подмачкан со маргарин и се печат на 180 степени на загреана рерна додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб