Мароканска салата

Мароканска салата

Вкусна салата од моркови…

Состојки:

  • 5 големи моркови
  • 2 лажички магдонос
  • 1/2 лимон
  • 1 шолја маслиново масло
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка ким
  • 1 лажичка црвена пипер

Начин на подготовка:

  1. Морковите исечкајте ги на кругови или изрендајте ги крупно. Направете дресинг од магдонос, сок од лимон, ким, пипер и ситно сечкан лук.
  2. Прелијте ги морковите со сос и лесно мешајте. Пред послужување ставете ја салатата во фрижидер, а потоа сервирајте ја декорирана по желба, со магдонос или свежо нане.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство