Три посни ролати од една смеса – без печење, идеални за слави

Три посни ролати од една смеса – без печење, идеални за слави

Непечени солени ролати за слави и празници. Многу вкусни, се прават од крекери и варени компири, а додатоците можат да бидат различни така што ќе добиете различни вкусови и бои. Практично предјадење за секаква прилика.

Состојки за основна смеса:

  • 1.2 кг компири
  • 400 гр крекери
  • 250 гр посен мајонез
  • сол
 • 3 чешниња лук

Состојки за 1 ролат

  • 1 лажичка куркума (за тестото)
  • 50 гр спанаќ
  • 100 гр посен мајонез
 • сол по вкус

Состојки за 2 ролат:

  • 1 лажица оригано (за тестото)
  • 3 лажици кечап
 • 180 гр туна

Состојки за 3 ролат:

  • 3 лажици ајвар (за тестото)
  • 200 гр пченка
 • 100 гр мајонез

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт