Посна брза пита со праз и компири (Видео)

Посна брза пита со праз и компири (Видео)

Феноменална посна пита која морате да ја пробате!

Состојки

  • 3 поголеми компири
  • 1 праз
  • масло
  • зачин
  • сол
  • бибер
  • тенки готови кори

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете праз сечкан на кругови, посолете го. Компирите изрендајте ги, додајте сол или зачини, бибер и масло.
  2. Раширете кора, намастете и нафрлајте малку фил. Свиткајте ги страните на кората и свиткајте.
  3. Секоја ролна една кора. Редете во намастен плех. Печете на 200 степени околу 40 минути. Фантастична е за доручек или вечера.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт