Вкусен ручек: Пилешко на азиски начин

Вкусен ручек: Пилешко на азиски начин

Пилешкото е секогаш добар избор за вкусен оброк!

Состојки:

 • 250 гр пилешко месо
 • 1/2 шолја кикирики
 • 100 гр пленка
 • 50 гр грашок
 • 1 зелена пиперка
 • 2 чешниња лук
 • 150 гр ориз
 • 1 лажичка масло
 • соја сос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе го оризот. На масло и исечкан лук пропржете го пилешкото сечкано на парчиња, потоа извадете и во истото масло додајте пченка и грашок, како и пиперка сечкана на кругови, и кратко продинстајте. Додајте кикирики и пржете уште неколку минути. Зачинете, прелијте со соја сос и послужете со ориз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо