Компир со сланина и кашкавал – деликатес на денот

Компир со сланина и кашкавал – деликатес на денот

Направете вкусен компир со сланина.

СОСТОЈКИ:

 • 800 гр. компир
 • Сол, бибер, масло
 • 100 гр. сланина
 • 100 гр. кашкавал
 • 2-3 јајца
 • 1 шолја кисело млеко
 • 1 лажица масло
 • магдонос

ПОДГОТОВКА:

 1. Се лупи компирот и се сече на делови, се вари во соленавода, се цеди и се пасира.
 2. Се става сол и бибер.
 3. Се сече на траки сланината и се дели смесата од компир надва дела.
 4. Ставете малку кашкавал пред крај и допечете.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Луди компири од рерна

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата