Брз појадок за работниот ден – само мешате и печете

Брз појадок за работниот ден – само мешате и печете

Еден појадок кој може да го направат дури и деца, и со кој ќе имате време да одморите и да ги завршите обврските пред работа.

СОСТОЈКИ:

 • 2 јајца
 • 125 гр. маргарин стопен
 • 400 гр. кисело млеко
 • 500 гр. брашно
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 200 гр. сирење
 • 200 гр. шунка
 • бибер

ПОДГОТОВКА:

 1. Се рони сирењето се сече шунката на коцки, па јајцата сематат со кисело млеко и маргарин.
 2. Се меша и брашното со прашок за пециво па се става восмесата и се ставаат и сирењето со шунка и бибер малку. Се става смесата во плех со масло, се става сусам по избор.
 3. Се пече на 200 степени на загреана рерна 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб