Еве зошто сурутката стана толку популарна напивка

Еве зошто сурутката стана толку популарна напивка

По состав е слична на мајчиното млеко, проверете колку здравје нуди оваа напивка.

Сурутката е намирница која е богата со калиум, натриум, фосфор, цинк, железо и бакар. Од витамини изобилува со Б2, Б5 и Б6, а богата е и со белковини.

Многу спортисти ја користат бидејќи е непресушен извор на протеини.

Сурутката е млечен производ кој кај постарите спречува остеопороза и ги зајакнува коските. Исто така, ја коистат и трудниците и доилките, но и оние кои имаат замастен џигер.

Се препорачува кај лица кои држат диети со цел слабеење, бидејќи е нискокалорична, а дава енергија.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко