Здрава верзија: Посен мајонез кој не дебелее

Здрава верзија: Посен мајонез кој не дебелее

Направете здрава верзија мајонез и уживајте во вкусот…

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 2/3 мала шолја индиски ореви
 • 2/3 мала шолја сончоглед
 • 3/4 лажичка сол
 • 3/4 мала шолја ладна вода
 • оцет или сок од лимон по желба
 • 1 урма
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица сенф

Начин на подготовка:

 1. Сончогледот и индиските ореви ставете ги во вода преку ноќ, а следното утро добро измијте ги и исцедете ги.
 2. Во блендер ставете ги сите останати состојки и блендирајте додека не добиете глатка смеса.
 3. По желба додајте уште сол и оцет, а по потреба додајте уште вода.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт