Без капка масло: Совршен помфрит од рерна

Без капка масло: Совршен помфрит од рерна

Обожавате помфрит, но не го јадете бидејќи е прилично масен? Тоа веќе нема да биде проблем, бидејќи постои начин да направите вкусен помфрит без масло за пржење!

Овој, поздрав начин на подготовка е и многу полесен.

За почеток излупете ги компирите, исечете ги на ленти и зачинете ги по желба. Измешајте и распоредете ги на хартија за печење.

Печете во загреана рерна на 200 степени, дваесетина минути.

Кога ќе ги пробате овие компирчиња ќе сфатите дека ова е совршен начин за подготовка на омиленото и досега забрането јадење.

Сличен рецепт погледнете во видеото во прилог: