Овие намирници кои ќе ви помогнат во согорувањето калории

Овие намирници кои ќе ви помогнат во согорувањето калории

Доколку се обидувате да ослабете, но не успевате во тоа, можеби проблемот е во намирниците кои ги консумирате.

„Тајм“ ни донесува седум намирници кои би требало редовно да ги консумираме како би ги стопиле масните наслаги.

Лути пиперки – содржат капсаицин кој одлично помага во согорувањето калории.

Цели житарици – трошите двојно повеќе калории на согорување храна богата со влакна, отколку на преработена храна.

Зелен чај – ја содржи компонентата EGCG која го забрзува метаболизмот.

Леќа – богата е со влакна и протеини, а е нискокалорична.

Немасно месо – ќе потрошите 90 калории додека вашиот организам свари пилешки гради од 300 калории.

Немасно млеко – богато е со калциум и витамин Д, млекото помага на вашиот метаболизам да работи побрзо.

Кафе – една студија покажала дека оние кои пијат кафе имаат појак метаболизам за 16 отсто, за разлика од оние кои не пијат.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко