Брз десерт: Чоколаден кох готов за 15 минути

Брз десерт: Чоколаден кох готов за 15 минути

Состојки за пандишпањ:

8 јајца
9 лажици гриз
6 лажици шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
1 лажица какао
1 кесичка прашок за печиво

Состојки за прелив:

500 мл млеко
500 мл чоколадно млеко
1 кесичка шлаг

Начин на подготовка:

Разматете цврст снег од белки. Во друга чинија разматете жолчки со шеќер, какао и ванилин шеќер. Додајте разматени жолчки во снегот од белки и на крај гриз и прашок за печиво. Лесно измешајте, да се соедини, не со миксер.

Излејте во плех, намастен и посипен со брашно, печете во претходно загреана рерна на 180 степени околу 15-20 минути. Млекото загрејте го до вриење, па прелијте го жешкиот кох со врело млеко. Разладете и послужете со шлаг.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед