Здрава чорба од прокељ: Најубавото јадење за студените денови (Видео)

Здрава чорба од прокељ: Најубавото јадење за студените денови (Видео)

Вкусна чорба полна со витамини.

Состојки:

 • 200 гр прокељ
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 1 корен целер
 • 2-3 компири
 • 1 корен пашканат
 • 1 зелена пиперка
 • масло
 • сув зачин
 • бибер
 • мелена црвена пипер
 • 1 шолја тестенини
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и зелена пиперка, потоа додајте на кругови исечкан морков, па целиот зеленчук и на крај прокељ.
 2. Додајте црвена пипер и зачини и гответе околу 40 минути.
 3. Додајте тестенини и гответе уште неколку минути.
 4. На крај додајте листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт