Свински ребра во маринада – супер се за со пиво

Свински ребра во маринада – супер се за со пиво

Направете вкусно свинско месо во рерна.

Состојки:

  • 1 кг. свински ребра
  • 1 лажица соја сос
  • 1 лажица мед
  • 1 лажиче лук во прав
  • малку вода
  • сол, бибер,
  • сенф и кечап

Подготовка:

  1. Се сечат ребрата, се мешаат сите состојки, соја сос, кечап, сенф, мед, бибер, сол и црвен пипер со малку вода во сад и се премачкува месото па се остава еден час во ладилник.
  2. Се печат потоа во плех на 200 степени откако уште еднаш ќе се премачкаат со маринадата.
  3. Супер се за со пиво.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула