Намаз со модар патлиџан

Намаз со модар патлиџан

Вкусен намаз од модар патлиџан.

Состојки:

  • 300 гр печен модар патлиџан
  • 2-3 лажици ајвар
  • 2-3 чешниња лук
  • 6-7 лажици маслиново масло
  • 50 гр бело сирење
  • бибер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Патлиџанот изгмечете го со вилушка. На маслиново масло малку пропржете лук. Додајте сол, бибер, бело сирење, ајвар и уште малку масло по желба. 
  2. Смесата намачкајте ја на препечен леб и уживајте!

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство