Деликатес: Посна мусака со маслинки и печурки

Деликатес: Посна мусака со маслинки и печурки

Направете вкусна посна мусака.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 2 главици кромид
 • 400 гр. печурки
 • 3 моркови
 • 2 лажици масло
 • 2 лажички вегета
 • сол
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 10 маслинки црни

 

Подготовка:

 1. Се лупи и сече компирот ситно, па се става во сад за печење, а потоа се лупи и сече ситно и морковот и се става со компирот.
 2. Се става вода колку да се покрие зеленчукот и се пече 30 минути на 200 степени.
 3. Се пасираат печурките и се пржат на масло 10 минути, па се ставаат во компирот и морковот, се ставаат и зачини.
 4. Се ставаат маслинки без семки и се додаваат, па убаво се меша.
 5. Се става уште малку црвен пипер горе и се запекува уште 15 минути се.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула