Вкусна ладна салата: Веќе нема ни да помислите на руска

Вкусна ладна салата: Веќе нема ни да помислите на руска

Подгответе вкусна ладна салата која ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 500 гр грашок
 • 200 гр мајонез
 • 3 компири
 • 3 кисели краставички
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 100 мл павлака Пекабела
 • 1 лажичка сенф
 • 2 јајца
 • сол
 • бибер
 • сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот обварете го одвоено. Во чинија измешајте мајонез, павлака, сенф и ситно сечкани кисели краставички. Додајте изладен грашок, па компир, а потоа јајца кои сте ги обвариле и исечкале на коцки. 
 2. Сè добро измешајте, посолете и побиберете, на крај додајте и сок од лимон. Префрлете ја смесата во стаклени чинии и ставете во фрижидер. Послужете на чинија така што салатата ќе ја свртите наопаку.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство