Божиќни колачиња од 4 состојки – поминете евтино за празниците

Божиќни колачиња од 4 состојки – поминете евтино за празниците

Направете вкусни божиќни колачиња.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 250 гр. шеќер во прав
  • 2 кеси ванила
  • брашно

Подготовка:

  1. Се матат јајцата со шеќерот додека не се направи крем, па се става ванилата и се додава брашно.
  2. Ставете додека не добиете средно тврдо тесто.
  3. По желба може да си ставите и овошје или ароматични зачини.
  4. Се развлекува тенка кора и се вадат облици.
  5. Се печат на 180 степени во плех додека не пожолтат, а горе се декорираат по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути