Ќе замириса опојно до соседното маало: Шампињони со вино и лук

Ќе замириса опојно до соседното маало: Шампињони со вино и лук

Направете вкусни полнети шампињони.

Состојки:

  • 12 шампињони
  • 80 гр. маргарин
  • 3 чешни лук
  • 50 мл. бело вино
  • 1 лажиче вегета, бибер и сол

Подготовка:

  1. Се мијат шампињоните, им се двојт дршките.
  2. Се засекуваат малку се длабат, па средината ситно се сече и  се става во сад со ситнет лук.
  3. Се редат во плех печурките намачкан со маргарин, се става малку сол и вегета и бибер, се полнат со смесата и се става парче маргарин на секоја печурка.
  4. На крај на дното ставете го белото вино и печете на 200 степени 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство