Празници се ближат: Брзи новогодишни колачи со цимет, портокал и мед

Празници се ближат: Брзи новогодишни колачи со цимет, портокал и мед

Направете вкусни и едноставни колачи за празниците кои се ближат.

Состојки:

  • 140 гр. брашно
  • 100 гр. шеќер
  • 1 јајце
  • 40 гр. мед
  • 40 гр. рендана кора од портокал
  • малку сода
  • цимет

Подготовка:

  1. Се топи медот и се додава шеќер и кора од портокал, па сода и јајце, цимет и брашно.
  2. Се замесува тесто, се развлекува и се вадат облици со модли, на пример срца, елки…
  3. Се ставаат на плех со маргарин и се печат на 180 степени додека не поруменат, а горе може да ги украсите по избор да бидат шарени со боја или чоколадо.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

 

singlepost_text