Лесно и деликатесно: Ќофтиња од кои тече кашкавал

Лесно и деликатесно: Ќофтиња од кои тече кашкавал

Направете вкусни ќофтиња со кашкавал.

Состојки:

  • 300 гр. мелено месо
  • 1 сува кришка леб потопена во вода и исцедена
  • 80 гр. кашкавал
  • бибер и сол
  • малку соја сос
  • 2-3 лажици пченично брашно
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Во меленото месо се додава леб исцеден од водата, па сол и бибер, соја сос  и се меша па се прават ќофтиња. Излегуваат 6-8.
  2. Се става во средина на секое кашкавал и се прави ќофте.
  3. Се става горе малку брашно и се пржи на масло.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство