Еве што треба да јадете ако работите канцелариска работа

Еве што треба да јадете ако работите канцелариска работа

Долготрајното седење е поврзано со зголемено чувство на глад, висок крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, воспаление и болки во зглобовите и мускулите.

Сега е време за добри вести. Постојат многу работи кои можете да ги направите во текот на работниот ден како би ги избегнале негативните ефекти од седењето, вклучувајќи и повремено истегнување, шетање низ канцеларија на секои 30 минути, висок стол за работа и секако правилна исхрана.

Конкретно, би требало да јадете храна како што е авокадо, ореви, зрнесто овошје и ананас.

Ако седите на стол цел ден, овие четири намирници ќе мора да се најдат на вашето мени.

Исто така, се препорачува додавање на маслиново масло во јадењата, куркума, лук, зелен чај, ленено семе и масна риба како лосос во секојдневната исхрана.

Овие здрави намирници можат да намалат некои здравствени ризици поврзани со канцелариска работа и недоволната физичка активност.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко