Посни бомбици со јаболка – готови за неколку минути

Посни бомбици со јаболка – готови за неколку минути

За 15 минути ќе имате сјајни колачи од состојки кои речиси секогаш ги имате дома.

Состојки:

  • 1 кг јаболка
  • 1/2 кг шеќер
  • 1 кесичка цимет во прав
  • 350-400 гр мелени посни бисквити
  • 1 кесичка кокосово брашно

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги јаболката, исечете ги на прачиња и згответе ги со шеќер, без вода.
  2. Додајте мелен кекс и цимет. Направете бомбици и извалкајте ги во кокосово брашно.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта