Виршли во тесто – појадок за 20 минути

Виршли во тесто – појадок за 20 минути

Направете вкусно тесто со виршли.

Состојки:

  • 2 виршли
  • 100 мл. вода
  • 2 лажици масло
  • 1 лажиче сол
  • 1 ½ шолји брашно
  • 1 лажиче прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се меси тесто од сите состојки освен виршлите и се остава 10 минути.
  2. Се лупи виршлата и се сече на два дела по средина.
  3. Се дели тестото на мали топки и се притискаат, се става виршла во секое и се замотува.
  4. Се загрева масло и се пржат додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта