Брза штрудла со јаболки – крцка во уста

Брза штрудла со јаболки – крцка во уста

Направете вкусна штрудла.

Состојки:

 • 3-4 шолји маргарин
 • ½ шолји вода
 • прстофат сол
 • ¼ лажички сода
 • 500 гр. брашно

Фил:

 • 1 кг. јаболки
 • 2-3 лажици шеќер
 • 1 лажиче цимет
 • 5-6 лажици ореви сечени
 • шеќер во прав за горе

Подготовка:

 1. Се мести тесто од сите состојки за тесто и се дели на два дела.
 2. Се развлекуваат две кори.
 3. Едната кора се става на подмачкан плех и се ставаат половина ореви, па рендани јаболки и шеќер, цимет и останатите ореви.
 4. Се става и другата кора над филот и се пече на 180 степени додека не порумени штрудлата.
 5. Горе украсете си со шеќер во прав.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед