Не ви треба месо за овој деликатес: Печени пиперки со ориз и пченка

Не ви треба месо за овој деликатес: Печени пиперки со ориз и пченка

Вкусни полнети пиперки без месо.

Состојки:

 • 6-8 пиперки
 • ½ шолји ориз
 • 1 шолја пченка
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 3 лажици масло
 • сол, бибер и магдонос

 

Подготовка:

 1. Се сече ситно кромидот, се лупи морковот и се сече на коцки.
 2. На масло се ставаат кромидот и морковот и малку вода да се динстаат. Се додава пченка, па се става ориз.
 3. Се става бибер и сол и магдонос.
 4. Се меша и се ставаат три шолји топла вода.
 5. Се вари додека не омекне оризот.
 6. Се чистат пиперките и се печат, па се полнат со смесата и се ставаат во сад за печење со масло.
 7. Се печат кратко околу 15-20 минути.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса