Новогодишна руска салата – за највкусна празнична трпеза

Новогодишна руска салата – за највкусна празнична трпеза

Сите се подготвуваме за Нова Година и Божиќ, радосните празници кога се е накитено и весело и секој е со семејството и најблиските.

Направете вкусна руска салата.

Состојки:

 • 5 компири
 • 2 моркови
 • 12 кисели краставички
 • 1 шолја грашок
 • 200 гр. колбаси
 • 3 јајца
 • мајонез
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се варат морковите и компирите, се лупат и сечат на коцки.
 2. Се ставаат во сад и се додаваат ситно сечени кисели краставички, како и сечени колбаси ситно.
 3. Се става грашок од конзерва и се ронат три сварени јајца.
 4. Се ставаат зачини и се става мајонез.
 5. Се меша и се добива вкусна руска салата.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса