Едноставна швајцарска погача од компири – потребни ви се само 3 состојки

Едноставна швајцарска погача од компири – потребни ви се само 3 состојки

Рости е многу едноставно, швајцарско јадење од компири.

Состојки:

  • компири
  • сол
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги, згответе до половина, па изрендајте ги. Посолете по желба, измешајте па ставете ги во тава во која на слаб оган сте растопиле малку путер. 
  2. Компирите распоредете ги по тавата во облик на палачинки и со дебелина од околу еден сантиметар. 
  3. Палачинките од компири пржете ги на слаб оган додека не поруменат од двете страни. 
  4. Послужете со павлака или било каков намаз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт