Појадок за 20 минути: Пита мафини готови додека се спремате за работа

Појадок за 20 минути: Пита мафини готови додека се спремате за работа

Брзи пита мафини за сјаен старт на денот.

Состојки:

  • 6 кори за пита
  • 3 јајца
  • 150 гр. сирење
  • 150 гр. кисело млеко
  • 1 лажиче сода
  • 2 лажици масло
  • сусам и презла

Подготовка:

  1. Се ставаат млекото и содата во сад и се чекаат да се активираат, па се додава ронето сирење, маало и јајца и се меша.
  2. Се кинат корите на покрупни траки и се ставаат во смесата, се меша и се премачкуваат со масло и малку презла во калапи за мафини, се става смесата.
  3. Се става сусам и се печат на 200 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб