Деликатесни компири во фолија – меки како путер

Деликатесни компири во фолија – меки како путер

Направете вкусни компири во фолија.

Состојки:

  • 12 компири
  • 120 гр. маргарин
  • бибер и сол
  • 12 лажички маслиново масло

Подготовка:

  1. Се спрема неверојатно брзо ручекот.
  2. Се лупи и сече надолжно компирот, односно на половина, па се прават засеци, но не до крај.
  3. Се става маргарин во засеците и се става сол и бибер, па лажиче маслиново масло.
  4. Се мота компирот во фолија.
  5. Се ставаат компирите на плех и се печат на 200 степени еден час.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Луди компири од рерна

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата