Колку трае дејството на кафето? – цел живот сме мислеле погрешно

Колку трае дејството на кафето? – цел живот сме мислеле погрешно

Кафето е најсилен стимулант на нервниот систем, а малкумина го почнуваат денот без шолја од овој напиток.Тоа е најбрз начин да се разбудиме, а често дејството кратко трае.

Новите истражувања покажуваат дека дејството на кофеинот почнува неколку минути по пиењето, а се покачува притисокот, се зголемува срцевиот ритам и телото е поенергично.

Тоа трае додека кофеинот не се разгради во телото, а е различно кај различен организам.

Кај некои луше и по десет часа или мали стимуланти во телото од него.Сепак, по 45 минути од пиењето ефектот исчезнува.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко