Надополнете го секој ручек со оваа совршена погача

Надополнете го секој ручек со оваа совршена погача

Лесно се подготвува, а вкусот не се заборава!

Состојки:

 • 6 раце просеано брашно
 • 2 јајца
 • 1 жолчка
 • 1 чаша масло
 • 1 кесичка квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1/2 лажичка шеќер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно, сол јајца, разматен квасец во малку млака вода и шеќер. Со топла вода замесете тесто како за секоја погача. 
 2. Добро измешаното тесто покријте го со чиста платнена салфета и оставете го на топло да надојде. Кога ќе надојде, повторно премесете го и повторно оставете го малку да надојде. 
 3. Потоа повторно премесете го тестото и формирајте погача со големина на тепсијата во која ќе ја печете, премачкајте ја со жолчка, избодете ја со вилушка, оставете ја малку да отстои и печете ја на умерена температура. 
 4. Погачата послужете ја додека е топла, со кисело млеко или јогурт.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта