Брза пита со кора од јогурт – нема месење и мачење

Брза пита со кора од јогурт – нема месење и мачење

Направете вкусна пита со кора од јогурт.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 1 л. јогурт
  • 4 јајца
  • пола шолја масло
  • пола кесе прашок за пециво
  • 1 лажиче сол

Подготовка:

  1. Се мешаат во сад сите состојки освен корите се разбира.
  2. Во плех со масло се ставаат две кори, па три лажици прелив, па една кора, па три лажици прелив, и така по ред додека има кори и фил.
  3. Се става прелив горе.
  4. Се пече на 200 степени 30-40 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта