Природен лек против настинки, кашлица и воспаление на грлото (Рецепт)

Природен лек против настинки, кашлица и воспаление на грлото (Рецепт)

Ова е стар руски лек. На половина литар пиво потребни се 4 лажици мед.

Загрејте го пивото, додајте во него мед и испијте го топло, во мали голтки.

Можете и да пропржете шеќер (да го карамелизирате) и прелиете со пиво, па се заедно да зготвите додека шеќерот не се растопи.

Исто така, можете да загреете пиво и во него да додадете мелен бибер. Повеќе пати исплакнете го грлото со овој топол раствор. Како што многумина тврдат, уште наредниот ден ќе се чувствувате подобро.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко