Македонската трпеза не оди без гравче – еве колку е лековито и колку помага

Македонската трпеза не оди без гравче – еве колку е лековито и колку помага

Гравот е исклучително здрава и вкусна намирница која помага за здравјето на срцето.

Богат е со влакна, намалува холестерол и во себе содржи многу фолна киселина.Има многу магнезиум, важен е за нервниот систем.

Исхраната богата со грав помага да се претворат шеќерите од телото во енергија.

Споро се вари па пружа чувство на ситост.

Малкумина знаат дека помага и за да чувствувате помага потреба за никотин.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт