Деликатес кој крчка: Мусака без компир со пилешко и шампињони

Деликатес кој крчка: Мусака без компир со пилешко и шампињони

Направете вкусна мусака со пилешко месо и печурки.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко
 • 300 гр. шампињони
 • 50 мл. масло
 • 1 кромид
 • 3 чешни лук
 • 300 гр. павлака
 • 3 јајца
 • сол и бибер
 • 200 мл. вода

Подготовка:

 1. Се сече ситно пилешкото и се пржи на загреано масло од сите страни.
 2. Се трга од маслото и се додава во маслото исечениот кромид со лук и со малку вода, па се динста, а потоа се враќа пилешкото и се става цела вода, па 15 минути се крчка.
 3. Се додаваат и убави исчистените и исечени печурки и се остава се заедно уште 5 минути.
 4.  Се ставаат во плех месото со печурките па се додава павлака измешана со јајца и зачини па се прелива мусаката.
 5. Се пече на 200 степени 30 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Луди компири од рерна

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата