Меки полнети крофни

Меки полнети крофни

Неодоливи меки полнети крофни…

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 20 гр квасец
 • 500 гр брашно
 • малку шеќер
 • малку сол
 • кора од лимон
 • 1 пудинг од ванила
 • 300 мл млеко за пудинг
 • овошје од компот

Начин на подготовка:

 1. Растворете млеко во малку вода, додајте 1 лажичка шеќер. Додајте јајце, масло, кора од лимон, млеко, брашно, сол и замесете помеко тесто. Покријте да одмори 30 минути. 
 2. Згответе пудинг во млеко, засладете по вкус. Малку изладете. Нараснатото тесто развлечете го и вадете крофни. Едни остануваат цели, а другите вадете ги со помала чаша отколку претходните па ставете ги на целите. Во дупчињата ставете пудинг и од горе овошје. Оставете да нараснат, премачкајте по желба со жолчка. Печете 25 минути на 200 степени.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула