Таа е царица на зимата: Вкусен ручек со зелка од неколку состојки

Таа е царица на зимата: Вкусен ручек со зелка од неколку состојки

Направете вкусна зелка за ручек.

Состојки:

  • 1 главица зелка
  • 1 кромид
  • ½ лажички ким
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сече на траки зелката откако убаво ќе се исчисти.
  2. Се сече кромидот и се динста на масло додека не омекне.
  3. Се става зелката, се ставаат зачини и малку вода.
  4. Се остава да испари и се става уште малку вода па се крчка половина час.
  5. Се додава ким и потоа се трга од оган.

Повеќе на Готви.мк:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко