По рецептот на нашите мајки и баби: Ванилици со пиво и локум

По рецептот на нашите мајки и баби: Ванилици со пиво и локум

Направете вкусни колачиња ванилици со пиво.

Состојки:

 • 1,5 шолји растопена маст
 • ½ шолји пиво
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 2 кеси ванила
 • 2-3 шолји брашно
 • неколку ореви цели
 • 300 гр. шеќер во прав
 • локум

 

Подготовка:

 1. Се меси тесто од сите состојки освен локумот и оревите, како и шеќерот во прав.
 2. Се развлекува кора и се сече на коцки, а на секоја коцка се става малку локум и орев, па се прави ванилица.
 3. Се редат на плех со хартија и се печат околу 15 минути.
 4. Додека се топли се валкаат во шеќер во прав.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта