Вкусен доручек од рерна за 30 минути (Видео)

Вкусен доручек од рерна за 30 минути (Видео)

Вкусен доручек за половина час!

Состојки:

 • 10 јајца
 • 1/2 л млеко
 • 2 лажички сенф
 • 2 лажички сушена мајчина душица
 • 1 лажичка лук во прав
 • малку сол и биер
 • 4 шолји леб сечкан на коцки
 • 250 гр сечкана шунка
 • 250 гр рендан кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 180 степени. Во голем сад разматете јајца, млеко, додајте сенф, мајчина душица, лук, сол и бибер. 
 2. Намачкајте плех со путер или масло. Додајте сечкан леб, потоа преку распоредете шунка и рендан кашкавал. Прелијте со мешавина од јајца и зачини. 
 3. Печете во рерна околу 45 минути. Прекријте со алу фолија и доколку сте во можност држете во фрижидер неколку часа или преку ноќ, за состојките убаво да се соединат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука