Чоколадна мус торта: Совршен десерт без многу труд

Чоколадна мус торта: Совршен десерт без многу труд

Совршен десерт без многу труд…

Состојки за бисквит:

 • 50 гр брашно
 • 8 јајца
 • 80 гр шеќер
 • 200 мл млеко
 • 50 гр какао

Состојки за крем:

 • 6 жолчки
 • 50 гр шеќер
 • 300 гр темно чоколадо
 • 300 гр млечно чоколадо
 • 3 дл млеко
 • 0,5 л слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги состојките за бисквит, испечете и преполовете да добиете две кори. 
 2. Жолчките гответе ги со млеко и додајте чоколадо. Во изладената смеса додајте разматена слатка павлака. 
 3. На тацна ставете кора, па преку половина од кремот, поклопете со кора, па преку распоредете ја другата половина од кремот. 
 4. Оставете да се излади па украсете по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта