Секој ден изедете по едно цитрусно овошје: Еве што добивате со тоа

Секој ден изедете по едно цитрусно овошје: Еве што добивате со тоа

Иако познат факт е дека на нашиот организам му е потребно овошје, се покажало дека агрумите како портокал, лимон и грејпфрут делуваат многу позитивно на нашето здравје.

Нутриционистите др Сара Бруер и Џулиет Келоу тврдат дека агрумите се клучни за долготраен и здрав живот, па препорачуваат секој ден да изедеме барем еден агрум – портокал, лимета, грејпфрут, мандарина…

Причина? Цитрусите содржат антиоксидантни полифеноли и витамин Ц кои ги штитат клетките од оштетувања кои настануваат со делување на слободните радикали.

Познато е дека агрумите помагаат кај оштетувања на кожата настаната од изложеност на сонце.

Се покажало и дека витаминот Ц помага во борбата против рак.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко