Вкусот на еснта: Торта од костени

Вкусот на еснта: Торта од костени

Направете вкусна торта со костени.

Состојки:

  • 750 гр. замрзнато пире од костени
  • 200 гр. ореви
  • 200 гр. бадеми
  • 200 гр. путер
  • 100 гр. чоколадо за готвење

Подготовка:

  1. Се става пирето од костени во сад и се додава изматен путер и мелени бадеми и ореви.
  2. Се двојат две лажици мелени ореви за украсување.
  3. Се меша смесата и се дели на два дела, а во еден се става истопено чоколадо.
  4. Се става од смесата со чоколадо, па од смесата без чоколадо, таа се става цела, па врз неа остатокот од смесата со чоколадо.
  5. Горе се украсува со мелени ореви.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта