Домот нека замириса од рано наутро: Солени стапчиња со сусам, идеални за работен ден

Домот нека замириса од рано наутро: Солени стапчиња со сусам, идеални за работен ден

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе.

Состојки:

 • 3 маргарини
 • 1 кисела павлака
 • 1 шолја млеко
 • пола квасец
 • 3 јајца
 • 1 лажица сол
 • 1 кг. брашно
 • сусам

Подготовка:

 1. Се мати маргаринот со павлака и млеко, јајца и сол, па се додава постепено брашно.
 2. Се става квасец и се мати да се добие тесто.
 3. Се развлекува и се става сусам.
 4. Се сечат стапчиња, се редат на плех и се печат на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта