Вкусна и здрава салата од моркови со мед и лимон

Вкусна и здрава салата од моркови со мед и лимон

Брзо и лесно подгответе здрава салата полна со витамини!

Состојки:

  • 4 моркови
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 чешне лук
  • 1 лажица коријандер
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Згответе ги морковите во солена вода додека не омекнат, 3-4 минути. Потоа тенко дијагонално исечкајте ги.
  2. Загрејте масло во тава и пржете го кромидот додека не омекне. На тоа ставете моркови, сол и бибер и динстајте додека морковите целосно не омекнат. Додајте свеж коријандер, мед и сок од лимон и добро измешајте пред послужување.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство