Здрава посна чорба со спанаќ

Здрава посна чорба со спанаќ

Совршена за ладните зимски денови…

Состојки:

 • 200 гр спанаќ
 • 4-5 компири
 • 1 зелена пиперка
 • 2 моркови
 • 1 поголем домат
 • малку зелка
 • листови магдонос
 • 1 помал праз
 • 1 лажица брашно
 • црвена пипер
 • зачин
 • сол
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан праз, пиперка, морков, па додајте го сечканиот зеленчук. Додајте црвена пипер и налијте вода. Гответе на тивок оган да се зготви зеленчукот. 
 2. Додајте сол, зачини и лажица брашно разматено со малку вода. 
 3. На крај сечкан магдонос и по желба 2 чешниња сечкан лук.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт